Masaż stóp, prosta metoda na zdrowie

Zdrowotne aspekty masażu stóp

Czy wiesz, że na stopach znajdują się tysiące receptorów, których właściwe uciskanie może poprawić funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu? Sekrety akupresury już przed tysiącami lat doceniali starożytni Grecy i Egipcjanie. Zobacz, jak wykorzystać jej tajniki w trosce o lepsze samopoczucie.

Dlaczego warto troszczyć się o stopy?

Stopy to jeden z najbardziej skomplikowanych narządów ruchu u człowieka. Każda z nich zbudowana jest aż z dwudziestu ośmiu kości, dziewiętnastu mięśni oraz stu siedmiu więzadeł i ścięgien. Na ich powierzchni rozmieszczone są także liczne receptory – strefy refleksyjne odpowiadające poszczególnym częściom ciała. Ich stymulowanie poprzez uciskanie i punktowy masaż (wykonywany samodzielnie, przez masażystę lub w fotelu masującym) wspomaga właściwe funkcjonowanie systemu nerwowego oraz układu krążenia i pozwala na zachowanie ogólnej dobrej kondycji organizmu.

Masaż stóp to sprawdzona metoda na zdrowie

Dlaczego warto korzystać z masażu stóp? Przede wszystkim masaż poprawia krążenie krwi we wszystkich strefach refleksyjnych. Rozgrzewa je, a krążące płyny ustrojowe z powodzeniem usuwają z nich szkodliwe produkty przemiany materii oraz dostarczają niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze.

Samodzielna refleksologia, zabieg w gabinecie czy masaż w fotelu?

Stopy najlepiej masować, skupiając się na kolejnych strefach refleksyjnych. Bardzo ważna jest regularność zabiegów, ponieważ jedynie częste masowanie stóp może przynieść wymierne korzyści. Masaż można wykonać samemu lub zdecydować się na wizytę w specjalistycznym gabinecie. Cenny stanie się także zabieg w fotelu masującym, który rozgrzeje i rozmasuje podeszwy oraz boki stóp. Na rynku dostępne są specjalne fotele masujące wyposażone w specjalne podnóżki z masażerem.

Jak masaż stóp wpływa na zdrowie?

  • poprawia działanie narządów wewnętrznych,
  • stymuluje wydzielanie hormonów,
  • wspomaga leczenie chorób płuc (np. astmy),
  • pomaga utrzymać układ kostny i mięśniowy w dobrej kondycji,
  • pobudza działanie mózgu,
  • pozwala się odprężyć,
  • dodaje energii.