Jeszcze skuteczniejszy masaż na fotelu – zobacz nasze zalecenia

11-07-2023

Spis treści

Fotel do masażu jest świetnym urządzeniem, które daje wiele korzyści zdrowotnych – odpręża, rozluźnia mięśnie, wpływa pozytywnie na układ krwionośny. Jednak aby czerpać z niego wszystko to, co najlepsze, trzeba wiedzieć, jak poprawnie go używać. Masaż, który nie będzie dostosowany do potrzeb, może być niekomfortowy, a przez to łatwo się do niego zniechęcić. Warto więc znać podstawowe zasady, dzięki którym fotel do masażu stanie się prawdziwym sprzymierzeńcem w walce ze stresem i chorobami.

 

Dobór odpowiedniego fotela

Dobór odpowiedniego fotela

Fotele do masażu przeszły długą drogą zmian i te nowoczesne już tylko z wyglądu przypominają swoich poprzedników. Starsze modele były wyposażone jedynie w rolki na plecach, przez co działały one zawsze w podobny sposób. Nowoczesne fotele posiadają znacznie więcej elementów i mają zamontowane poduszki powietrzne, które masują wiele części ciała jednocześnie.

Większość foteli do masażu jest wystarczająco duża, aby były one idealne dla 90% użytkowników. Problem mogą mieć jedynie osoby bardzo wysokie lub otyłe. W takim przypadku konieczne będzie przeprowadzenie rozmowy z handlowcami aby zaproponowali odpowiedni fotel do gabarytów użytkownika.

 

Jak siedzieć w fotelu do masażu?

Jak siedzieć w fotelu do masażu

Chociaż pytanie to może wydawać się prozaiczne, to jednak pozycja, jaką przyjmuje się podczas siedzenia, ma ogromne znaczenie dla efektów uzyskanych dzięki masażowi. Zanim dana osoba nauczy się rozpoznawać różne programy musi zadbać o swoją postawę. Siedząc, warto upewnić się, że:

  • czy ściśle przylega do poduszek siedziska;
  • czy głowa opiera się o zagłówek;
  • czy nogi nie są przykurczone;
  • czy ramiona swobodnie spoczywają na podłokietnikach

Wbrew pozorom uzyskanie prawidłowej postawy nie jest prostym zadaniem. Fotele do masażu mogą na początku wywołać ekscytację i chęć przyglądania się, jak działają różne elementy urządzenia. Kluczem do pełnego relaksu jest jednak to, aby całkowicie „zanurzyć się” w fotelu i pozwolić mu na wykonanie swojej pracy. Podnoszenie głowy i ciągła zmiana programów nie są więc wskazane, chociaż nie można ukryć, że ciężko się temu oprzeć przy pierwszych sesjach.

Dlaczego odpowiednia pozycja jest tak ważna? Ponieważ rolki i układ sensoryczny w niektórych modelach foteli do masażu same ustalają położenia poszczególnych części – np. głowy i ramion. Konieczne jest więc ścisłe ustawienie sylwetki wzdłuż powierzchni siedzenia, w przeciwnym razie urządzenie może źle zinterpretować punkty, które powinny zostać poddane masażowi.

 

Jak korzystać z ustawień fotela do masażu?

Większość najlepszych foteli do masażu oferuje całą gamę technik masażu, takich jak shiatsu, ugniatanie, wałkowanie czy uciskanie. Zaleca się, aby przynajmniej przy pierwszym użyciu zacząć od jednej z predefiniowanych metod na średnich ustawieniach. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić, jaka intensywność masażu jest odpowiednia dla konkretnych partii ciała i czy podczas pracy urządzenia nie odczuwa się nieprzyjemnych doznań. Jest to bardzo ważne, ponieważ głównym zadaniem fotela jest odprężenie użytkowania, a ten nie będzie w stanie w pełni się zrelaksować, jeśli będzie mu przeszkadzać np. siła masażu lub jego poszczególny rodzaj.

Po dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi technikami masażu (w trybie automatycznym) można spróbować dostosować ustawienia, aby umożliwić bardziej pożądaną procedurę masażu. Jest to podobne do korzystania ze standardowego systemu, z tym wyjątkiem, że trzeba samodzielnie zmodyfikować poszczególne etapy i wartości.

Wskazówka. Nowoczesne fotele do masażu pozwalają na wybranie poziomu mocy dla danych elementów. Jeśli więc więcej uwagi chce się poświęcić np. ramionom, a mniejszą lędźwiom, to dobór właściwych ustawień nie stanowi problemu.

Ustawienie ręczne obejmują m.in. takie aspekty jak:

  • prędkość
  • intensywność
  • punkty masażu
  • czas trwania
  • rodzaj masażu

 

Dostosowanie programów do swoich preferencji

Dostosowanie programów do swoich preferencji

Fotel do masażu może pomóc w walce z wieloma dolegliwościami – zarówno tymi fizycznymi, jak i psychicznymi. Przed zakupem urządzenia warto więc zastanowić się nad tym, który model będzie idealny dla danej osoby i spełni jej oczekiwania. Niektóre z nich są świetne do obniżania poziomu stresu, inne pomagają sportowcom wrócić do formy do intensywnych treningach, kolejne łączą w sobie wszystkie te cechy i zadziwiają ilością funkcji.

Jeśli miewa się regularne bóle pleców, barku, głowy lub szyi, fotel do masażu może skutecznie zminimalizować dyskomfort. Wystarczy około 3-4 sesji masażu rozluźniającego, by poczuć ulgę. Przy podwyższonym poziomie stresu masaż relaksujący może odbywać się codziennie. Dla osób starszych idealny okazuje się delikatny program, który obejmuje całe ciało. Najbardziej zaawansowane modele foteli do masażu mogą jednocześnie wpływać na:

  • stopy
  • nogi
  • talię
  • ramiona
  • głowę
  • szyję

Są więc idealne dla wszystkich tych, którzy poszukują kompleksowych rozwiązań. Z takich urządzeń może bezpiecznie korzystać cała rodzina, a dobór właściwego programu nie będzie stanowić w nich wyzwania, ponieważ można w nich modyfikować naprawdę ogromną ilość opcji.

 

Jak często można używać fotela do masażu?

Tak jak w przypadku wszystkiego, co przyjemne, z masażem również nie należy przesadzać. Fizjoterapeuci są zdania, że przy dobraniu odpowiedniej metody masażu, na fotelu można zasiadać dwa razy dziennie przez 15-20 minut. Już tyle wystarczy, by rozładować napięcie i zadbać o swoje samopoczucie.

Warto o tym pamiętać, ponieważ po zbyt długiej sesji mogą pojawić się mikrouszkodzenia mięśni, takie jak po intensywnym treningu. Jednak to, kiedy takie objawy wystąpią, zależy od kondycji konkretnej osoby – u niektórych ukażą się już po jednym dniu naużywania fotela, u innych nie wytworzą się wcale. Jednak zawsze warto zdawać sobie sprawę z tego, że wystarczy 20 minut, by prawidłowo rozluźnić mięśnie, a nadprogramowy czas spędzony na fotelu nie przyniesie ze sobą żadnych dodatkowych korzyści.

A kiedy w ciągu dnia najlepiej korzystać z fotela do masażu? Tu nie ma żadnych ograniczeń. Poranna sesja pozwoli rozciągnąć mięśnie i stawy po długim leżeniu w jednej pozycji, popołudniowa złagodzi stres związany z pracą, a wieczorna ukoi nerwy i przygotuje do snu. Kluczem jest więc znalezienie odpowiedniego masażu dostosowanego do części dnia.

Rano po przebudzeniu intensywny masaż jest idealny zamiast kolejnych 20 minut snu. Doda energii i pozytywnego nastawienia na cały dzień. Automatyczny program na rozciąganie ciała może być świetną opcją na poranek. W ciągu dnia fotel będzie w stanie usunąć napięcie pleców i szyi, zregenerować organizm i zwiększyć efektywność. Wieczorem dobrze jest wybrać tryb oczyszczający i relaksujący.

Ważne! Im więcej funkcji posiada fotel do masażu, tym prościej dostosować go do konkretnych potrzeb.

 

Gdzie umieścić fotel do masażu, by był funkcjonalny?

Gdzie umieścić fotel do masażu, by był funkcjonalny?

Zanim kupi się fotel do masażu, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że do jego zamontowania konieczne jest wydzielenie powierzchni, która w małych mieszkaniach może być trudna do osiągnięcia. Idealną opcją byłoby umieszczenie urządzenia w oddzielnym pomieszczeniu, które będzie sprzyjało obniżaniu poziomu stresu, jednak takie rozwiązanie na pewno nie jest dla wszystkich. Warto więc pamiętać o tym, że fotel, choć zajmuje miejsce, to może być wyposażeniem różnych pokoi. Trzeba tylko zadbać o kilka szczegółów.

Przede wszystkim pomieszczenie powinno mieć dobrą wentylację. Dzięki temu łatwiej będzie się odprężyć i stymulować pracę mięśni. Należy też zadbać o jak najmniejszą ilość przedmiotów, które mogą rozpraszać uwagę. W trakcie masażu najlepiej jest słuchać relaksacyjnej muzyki, ale już spoglądanie w telewizor lub w ekran telefonu nie jest wskazane. Jak wspomniano powyżej, siedząc w fotelu nie powinno odrywać się szyi od poduszek i nadmiernie ruszać głową, gdyż zaburza to cały proces masażu.

Bardzo ważne jest to, aby wybrać pokój, który jest wolny od wilgoci. Nie można ustawić fotela do masażu w łazience czy piwnicy. Chociaż większość nowoczesnych modeli jest wodoodpornych, to jednak ciągłe narażenie na działanie wody może uszkodzić elektryczne mechanizmy znajdujące się wewnątrz urządzeń.

Kolejnym ważnym aspektem jest ilość wolnego miejsca. Przeważnie fotele do masażu są rozkładane lub można je pochylić. Z tego powodu ustawienie ich od razu pod ścianą nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Często pozwalają one również na wysunięcie podnóżków, więc trzeba zadbać o dodatkową przestrzeń zarówno za, jak i przed urządzeniem.

 

Podsumowanie

Najlepsze fotele do masażu mogą oferować doskonałe korzyści relaksacyjne i zdrowotne dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, a jednocześnie nie są one trudne w obsłudze i zrozumieniu. Mogą ich używać zarówno dorośli, jak i dzieci oraz osoby starsze. Dobór odpowiedniego urządzenia, programu, czasu sesji, pomieszczenia – to recepta na jeszcze skuteczniejszy masaż na fotelu.

Powrót