Fotel masujący pomaga niepełnosprawnym dzieciom

07-07-2016

Do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczy Nr 2 w Krakowie przy ul. Zamoyskiego 100 uczęszczają dzieci i młodzież niepełnosprawna w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami, które z racji swej niepełnosprawności nie mogą uczęszczać do szkół w miejscach zamieszkania.

  

Głównym celem działalności Ośrodka jest pełny, wszechstronny rozwój umysłowy, moralny, emocjonalny i fizyczny wychowanków; zgodnie z ich możliwościami psychofizycznymi w warunkach poszanowania ich godności osobistej. Zapewnienie wychowankom takiego poziomu przygotowania ogólnego, aby aktywnie i samodzielnie uczestniczyli w życiu rodzinnym, środowiskowym i społecznym. Placówka wspomaga rodziców w pełnieniu funkcji wychowawczych i edukacyjnych, w szczególności przez organizowanie konsultacji i zajęć psychoedukacyjnych. 

Swoje podziękowanie kierujemy do Firmy Pro-Wellness Sp.J. ul. Morawa 48 w Katowicach (Panu Marcinowi Plucie) za pomoc w wyborze fotela masującego PRO-WELLNESS MILAN. Fotel doskonale służy naszym niepełnosprawnym uczniom. Cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest funkcjonalny, wytrzymały, niezawodny i znakomicie sprawdza się w terapii. Fotel masujący PRO-WELLNESS MILAN wykorzystywany jest jako urządzenie wspomagające terapię ruchową i relaksacyjną uczniów z różnorodnymi dysfunkcjami i zaburzeniami rozwojowymi, tj.

  • zespół Downa
  • autyzm
  • wady i zaburzenia  mowy
  • porażenie mózgowe
  • zaburzenia motoryki ciała i  integracji sensorycznej
  • nadpobudliwość psychoruchowa
  • niepełnosprawność umysłowa

Zastosowanie fotela masującego w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie nie tylko umożliwia efektywniejszą terapię ruchową, ale również poprzez dostarczanie różnorodnych wrażeń dotykowych ma na celu:

  • rozwijanie świadomość i wyczucia  własnego ciała
  • naukę odczuwania i reagowania na  bodźce zewnętrzne i wewnętrzne
  • trening integracji sensorycznej
  • wyciszenie nadmiernie pobudzonych emocji
  • wyrabianie uważności i koncentracji uwagi
  • podnoszenie ogólnej sprawności psychoruchowej
  • stymulowanie prawidłowego napięcia mięśniowego
  • kształtowanie prawidłowej postawy ciała

Dzięki wykorzystaniu różnorodnych środków i technik terapii dzieci mają większą szansę na zmaganie się ze swoją niepełnosprawnością i osiąganie  sukcesów na miarę własnych możliwości.

Uczniowie od 3 listopada 2011 r. mogą korzystać z wyremontowanych sal, pracowni i wielofunkcyjnego boiska, na którym prowadzone są zajęcia z wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjnej oraz zajęcia rekreacyjne dla uczniów przebywających w internacie.

Do użytku oddano pracownię doświadczania świata (sala relaksacji) – to specjalnie wyodrębnione i odpowiednio wyposażone pomieszczenie w którym uczeń poddawany jest czynnej relaksacji i stymulacji zmysłów, a także salę integracji sensorycznej (zajęcia z integracji sensorycznej są kierowane do uczniów z trudnościami w uczeniu się, zaburzeniami rozwoju mowy, autyzmem, zespołem Downa, niepełnosprawnością intelektualną i złożonymi zaburzeniami rozwojowymi). W trakcie zajęć prowadzone są ćwiczenia, które wpływają na prawidłowy rozwój procesów zmysłowych wspomagających funkcjonowanie dziecka w zakresie jego rozwoju psychoruchowego.

W SOSW Nr 2 otwarto również salę gier i zabaw ruchowych – do dyspozycji uczniów są dwa stoły do tenisa, siłownia, kącik do gier planszowych, sala do ćwiczeń gimnastycznych (materace, kształtki, drabinka) oraz zamek dmuchany do skakania – suchy basen. Zajęcia w tej sali mają na celu zachęcenie wychowanków do aktywnego spędzania wolnego czasu i zainteresowania ich sportami indywidualnymi. 

Dodatkowe informacje o Ośrodku są dostępne na stronie internetowej www.sosw2.pl

Z wyrazami szacunku
Józef Pacuła
Dyrektor SOSW Nr 2 Kraków

Powrót