Zmień nawyki, które powodują ból kręgosłupa.

08-07-2016

Męczą Cię bóle karku i pleców, które utrudniają codzienne funkcjonowanie? Jeśli nie są one wynikiem poważnych urazów i schorzeń, sam spróbuj im przeciwdziałać. Pierwszym krokiem, który pomoże Ci poprawić komfort życia, stanie się zmiana codziennych nawyków. Sprawdź, jakie przyzwyczajenia stoją na drodze do zdrowia Twojego kręgosłupa.

Obciążaj równomiernie ramiona

Troska o zdrowy kręgosłup nie jest łatwa. Przede wszystkim wymaga tego, abyśmy codzienne decyzje podejmowali świadomie. Dlatego torebkę lub torbę na ramię zastąp plecakiem. Codzienne obciążanie jednego z ramion nie tylko powoduje nieprawidłową postawę, ale także sprzyja skrzywieniom kręgosłupa i wywołuje ból.

Zadbaj o zdrowy sen

Jakość snu to nie tylko jego długość. To przede wszystkim stopień twardości materaca, na którym śpimy, oraz pozycja, którą przybieramy w trakcie wypoczynku. Jednym ze złych nawyków, które mogą powodować ból kręgosłupa, jest spanie na brzuchu. Sprawia ono, że szyja przekręcona jest w bok, a kręgosłup układa się nienaturalnie. Zdarzają się jednak dni, gdy mimo wszystko budzimy się obolali. Lekarstwem na to mogą być poranne ćwiczenia rozciągające lub zabieg w fotelu z funkcją masażu.

Jeśli pracujesz przy biurku, rób regularne przerwy

Długotrwała praca przy biurku z pewnością wpływa negatywnie na kręgosłup. Niestety jest to czynnik, którego nie da się wyeliminować z codziennego funkcjonowania. Można mu jednak przeciwdziałać. Dlatego, pracując w jednej pozycji, staraj się przynajmniej raz na godzinę zrobić przerwę – wyprostować się, wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Dobrym pomysłem może być także krótki masaż w fotelu, który rozluźni mięśnie i pomoże zregenerować siły.

Rozluźnij się

Jednym z najczęściej spotykanych czynników wywołujących ból jest stres. Powoduje on skurcze i przeciążenia mięśni, przez co odczuwasz dyskomfort w okolicach barków, karku i ramion. Dlatego tak ważne jest zrelaksowanie się po nerwowym dniu. Sposobami na to mogą być spacer, kąpiel albo masaż. Zabieg w gabinecie masażu lub kilka chwil w fotelu masującym pomogą Ci nie tylko odżyć, ale także przyspieszą gojenie się mikrourazów. Nowoczesne fotele masujące zbudowane są tak, aby szczególnie zadbać o górny odcinek pleców i kark.

Powrót