Bóle głowy, karku i ramion – ich przyczyny i sposoby na ich zwalczanie.

Uciążliwych dolegliwości bólowych doświadcza coraz więcej Polaków. Problem ten dotyczy aż 25% z nas. Niedogodności z nimi związane potrafią znacząco utrudnić pracę i codzienne funkcjonowanie. Przemęczanie, siedzący tryb życia i brak czasu na aktywność fizyczną nie sprzyjają walce o zdrowy organizm. Dlaczego odczuwamy dyskomfort? Jak przeciwdziałać bólowi?

Skąd bierze się ból?

Ból głowy należy do dolegliwości, które dotykają właściwie każdego. Jego przyczyny trudno zliczyć. Do najczęstszych z nich należą przemęczenie, niewyspanie i stres, które są powodem napięciowych bólów głowy. Wywołują je hormony – kortyzol i adrenalina – rozszerzające naczynia krwionośne, czego następstwem jest właśnie ból.

Czym spowodowany jest ból karku? Zwykle odpowiadają za niego przeciążone mięśnie. Najczęściej wywołuje go stres i praca przy biurku. Za ból mogą być odpowiedzialne również przeciągi, a nawet niewygodne łóżko. Dyskomfort może być także związany ze zmianami zwyrodnieniowymi, którym układ kostny ulega wraz z wiekiem, lub uszkodzeniami powstałymi na skutek urazów.

Główną przyczyną bólu ramion są przeciążenia i kontuzje spowodowane wyczerpującym treningiem, a także zmiany reumatyczne i zwyrodnieniowe. Często dyskomfort w tych okolicach odczuwamy także z przemęczania, gdy przebywamy długo w niewygodnej pozycji oraz z powodu stresu, który sprzyja przykurczom mięśni.

Do głównych przyczyn bólu głowy, karku i ramion należą:

  • stres
  • sen w niewygodnej pozycji
  • zmiany reumatologiczne
  • zmiany zwyrodnieniowe
  • siedzący tryb życia
  • ograniczona aktywność
  • przebywanie w przeciągach

Podejmij walkę o własny komfort

Długotrwałe, nasilone bóle wymagają konsultacji z lekarzem. Oczywiście na silny ból zazwyczaj najlepsze są środki farmakologiczne. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle działają one jedynie miejscowo, łagodząc same dolegliwości, a nie ich przyczynę. Jeżeli jednak dyskomfort nie jest bardzo dokuczliwy i z dużym prawdopodobieństwem powoduje go nawał codziennych obowiązków, warto spróbować pomóc sobie naturalnymi sposobami.

Wypróbuj domowe metody

Jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem jest akupresura, czyli uciskanie miejsc odpowiadających bolesnym częściom ciała. Może być to zarówno okolica, w której odczuwamy dolegliwości, np. masaż bolących skroni lub uciskanie właściwych punktów na dłoniach i stopach. Zabieg tego typu będzie szczególnie skuteczny przy napięciowych bólach głowy.

W przypadku bólów mięśni karku pomocne staną się próby delikatnego rozciągnięcia mięśni, polegające na poruszaniu głową w przód, w tył oraz na boki. Z pewnością cenny stanie się także masaż – zarówno ten wykonywany przez bliską osobę, profesjonalny zabieg w gabinecie masażu, jak też relaks w fotelu masującym.

Ulgę w przypadku dolegliwości karku, ramion i głowy przyniosą także ciepłe lub zimne okłady. Chłodny pomoże zmniejszyć opuchliznę po ewentualnych urazach, zaś ciepły przyspieszy krążenie krwi, wspomagając regenerację nadwyrężonych mięśni i stawów.

Masaż w fotelu z pewnością przyniesie Ci ulgę

Masaż to metoda na ból stosowana od tysięcy lat. Zazwyczaj kojarzy nam się z masażem całego ciała wykonywanym w gabinecie odnowy biologicznej. Jednak w przypadku bólów napięciowych pomocny będzie także zabieg w fotelu z funkcją masażu. Czy wiesz, że niektóre z urządzeń posiadają specjalne programy i techniczne usprawnienia wspomagające masaż szyi, głowy i ramion?

Należą do nich przede wszystkim specjalne programy, po włączeniu których masaż zostaje skoncentrowany na górnym odcinku pleców. W dodatku konstrukcja wielu foteli do masażu zaprojektowana jest w taki sposób, aby wspomagać masaż karku i ramion. W niektórych modelach głowica masująca odpowiedzialna za masaż tych części ciała wysunięta jest znacznie do przodu, aby zabieg przeprowadzać efektywniej. Na rynku dostępne są także modele foteli masujących, których materiał obiciowy w okolicy karku jest zdecydowanie cieńszy – dzięki temu masaż jest skuteczniejszy.

Podnieś komfort swojego życia

Życie bez bólu to komfort, na który powinien pozwolić sobie każdy z nas. Jednak w czasach, w których stres i przemęczenie są nieodłączną częścią codzienności, trudno w pełni wyeliminować jego źródła. Można jednak postępować świadomie, maksymalnie minimalizując jego przyczyny i przeciwdziałając nieprzyjemnym skutkom.