Fotel masujący dla seniora - czy to dobry pomysł?

27-03-2024

Spis treści:

Najnowsze technologie sprawiają, że proces starzenia w dzisiejszych czasach może być bardziej komfortowy. Jedną z takich innowacji jest fotel masujący dla seniorów. W tym artykule przyjrzymy się wszystkim korzyściom, rozważymy czynniki ryzyka i udzielimy fachowych porad na temat tego, czy fotel masujący jest właściwy dla seniora. 

Fotel masujący dla seniora - czy to dobry pomysł?

Korzyści z fotela masującego dla seniora

Fotel masujący to świetne rozwiązanie zapewniające kompleksową opiekę organizmu seniora. Regularny masaż zadba o zdrowie psychiczne i fizyczne. Zabiegi masażu w warunkach domowych mogą okazać się zdecydowanie bardziej komfortowe i łatwo dostępne dla seniora. Taki fotel umożliwia pełny relaks w bezpiecznej formie i bez drażniących bodźców zewnętrznych.

1. Czy fotel masujący przyniesie ulgę w bólu

Jeden z największych atutów fotela masującego to możliwość złagodzenia bólu. Osoby starsze często borykają się z bólem stawów i problemami z napięciem mięśniowym. Niemal każdy senior doświadczył kiedyś bólu kręgosłupa, który przy regularnych masażach w fotelu może być znacząco zredukowany. Masowanie może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i zmniejszeniu dyskomfortu.

2. Wpływ fotela do masażu na krążenie krwi 

Regularne masaże mogą wspomagać krążenie krwi, co jest kluczowe dla zdrowego serca i ogólnego samopoczucia. Choroby krążeniowe to jedne z najpopularniejszych schorzeń obecnych czasów. Dla seniorów, którzy mogą mieć problemy z krążeniem, fotel masujący może być szczególnie pomocny. Dodatkowo fotele posiadają funkcję masażu limfatycznego, który zredukuje obrzęki.

3. Fotel z masażem czyli sposób na stres i poprawę samopoczucia 

Masaż działa relaksująco na ciało i umysł. Dla osób starszych, które mogą odczuwać więcej stresu z powodu różnych wyzwań związanych z wiekiem, regularne sesje w fotelu masującym mogą przynieść ulgę i poprawić ogólne samopoczucie. Codzienny relaks w fotelu ma właściwości nie tylko przeciwbólowe, ale także odprężające. Masaż oddziaływuje na nasz układ nerwowy poprawiając koncentrację, motywację i kreatywne myślenie, a zatem można powiedzieć, że opóźnia proces starzenia.

Fotel do masażu dla seniora

Fotele z masażem dla seniorów oferują niezliczone korzyści mające wpływ na ich zdrowie i dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną

Czynniki ryzyka i wskazania do rozważenia

Fotel masujący to zaawansowane urządzenie, które może przynieść wiele korzyści, jednak stawiając zdrowie na pierwszym miejscu musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Wybierając fotel masujący dla seniora powinniśmy wziąć pod uwagę dwa, najważniejsze czynniki, czyli komfort i bezpieczeństwo. 

1. Stan zdrowia seniora 

Zawsze należy konsultować się z lekarzem przed zakupem fotela masującego, szczególnie jeśli senior ma jakiekolwiek istniejące schorzenia, takie jak problemy z krążeniem krwi, choroby serca, problemy z układem kostno-stawowym itp. Niektóre funkcje masażu mogą być niewskazane dla osób z określonymi schorzeniami, natomiast większość foteli posiada np. Funkcje masażu powietrznego, który jest delikatny i sprawdzi się przy bardziej schorowanych osobach. Warto odpowiednio dobrać masaż przy pomocy specjalisty

2. Czułość skóry, a wybór fotela

Skóra osób starszych może być bardziej wrażliwa, dlatego istotne jest, aby wybierać fotel masujący z opcjami regulacji intensywności i rodzaju masażu.

3. Idealne miejsce na masaż w fotelu dla seniora

Przed zakupem fotela pojawia się wiele wątpliwości, co do wymiarów fotela. Istnieją większe i mniejsze modele, dlatego warto dobrać taki, który bez problemu zmieści się w naszym mieszkaniu. 

Fotele masujące to świetne rozwiązanie zapewniające kompleksową opiekę każdego seniora, bez względu na oczekiwania i potrzeby

Fotel z masażem dla seniora

Porady dotyczące zakupu i użytkowania

1. Przetestuj fotel masujący przed zakupem: 

Zanim zdecydujesz się na zakup fotela masującego, wypróbuj go. Upewnij się, że jego funkcje i ustawienia są odpowiednie dla potrzeb seniora, a przede wszystkim, przekonaj się czy dobrze się w nim czujesz. Najważniejsze, żeby użytkownik fotela czuł się komfortowo i potrafił bez problemu się zrelaksować.

2. Korzystaj z masażu z umiarem

Zbyt częste korzystanie z fotela masującego może prowadzić do nadmiernej bolesności mięśni. Szczególnie na początku zaleca się korzystanie z niego z umiarem, np. kilka razy w tygodniu. Każdy organizm nieco inaczej odczuwa masaż, dlatego warto słuchać jego sygnałów. Standardowo, w pierwszych tygodniach korzystania z fotela z masażem nie powinniśmy przekraczać 15-minutowej sesji masażu. 

3. Dobieraj odpowiednie programy masażu

Fotel masujący daje nam ogromne możliwości personalizacji masażu, dlatego warto wybrać takie, które trafią w nasze problemy. Jeśli masz wątpliwości co do doboru masażu, to skontaktuj się ze specjalistą. 

4. Seniorze, odmień swoje życie

Potraktuj fotel masujący, jako motywację do zadbania o swoje życie. Postaraj się wprowadzić więcej aktywności fizycznej, jedz zdrowo i więcej się uśmiechaj. Podczas masażu w fotelu będą wydzielać się w Twoim organizmie endorfiny, czyli hormony szczęścia i to one zmotywują Cię do pełniejszego, bardziej aktywnego, radosnego życia.

Czy senior powinien zainwestować w fotel masujący?

Podsumowując, fotel masujący dla seniora może być doskonałym dodatkiem do domu, zapewniając ulgę w bólu, poprawiając krążenie krwi i redukując stres. Jednakże, zawsze należy brać pod uwagę stan zdrowia i indywidualne potrzeby seniora przed zakupem. Kluczowy jest wybór odpowiedniego fotela, który będzie bezpieczny dla jego użytkownika i najdokładniej trafi w jego potrzeby. Konsultacja z lekarzem lub innym specjalistą oraz rozważenie czynników ryzyka i korzyści jest kluczowe dla podejmowania właściwej decyzji.

Powrót