Jak pokonać stres?

Całkowite wyeliminowanie stresu z życia wydaje się niemożliwe. Jest on jednym z naszych największych wrogów, z którym musimy nauczyć się żyć. I choć nie można zwalczyć go w stu procentach, warto go złagodzić. Oto kilka sprawdzonych sposobów na walkę ze stresem.

1. Zadbaj o odprężenie mięśni

Stres oddziałuje negatywnie nie tylko na psychikę, ale także na ciało. Długotrwałe zdenerwowanie powoduje bóle głowy, karku i ramion. Kortyzol i adrenalina trwale napinają włókna nerwowe, a sztywne mięśnie bardzo trudno rozluźnić. Dobrym sposobem na takie dolegliwości jest masaż w fotelu masującym lub gabinecie. Dzięki niemu mięśnie stają się rozluźnione i rozgrzane, a odprężone ciało jest bardziej odporne na złe emocje.

2. Bądź aktywny

W trakcie aktywności mózg wydziela hormony szczęścia – endorfiny, które są najlepszym lekarstwem na stres. Dlatego warto, abyś codziennie znalazł czas na ćwiczenia fizyczne lub długi spacer. Dzięki temu nie tylko poprawisz kondycję fizyczną, ale także dotlenisz organizm i przyspieszysz przemianę materii.

3. Popraw jakość snu

Sen determinuje jakość życia. Jego brak wzmaga stres, zaś zdenerwowanie generuje trudności z zasypianiem, przez co łatwo wpaść w błędne koło. Dobrym pomysłem na zwalczenie kłopotów z bezsennością jest odcięcie się od wszystkich problemów przed pójściem do łóżka. Sposobem na wyzbycie się negatywnych emocji może stać się ciepła kąpiel, kilka chwil w fotelu masującym lub posłuchanie relaksującej muzyki.

4. Jedz zdrowo

Czy wiesz, że istnieją diety, które pozwalają obniżyć poziom stresu? Zwykle ich składnikami są produkty bogate w magnez i witaminy z grupy B, takie jak słonecznik, brokuły czy orzechy. Przeciwdziałać napięciu pomagają także flawonoidy, zawarte choćby w winogronach.

5. Znajdź czas tylko dla siebie

Trudno brać z życia pełnymi garściami, kiedy w natłoku obowiązków zapominamy o własnych potrzebach. Dlatego każdego dnia koniecznie znajdź kilka chwil, które poświęcisz dla siebie. Weź wtedy odprężającą kąpiel, zakosztuj masażu w fotelu albo zwyczajnie rozkoszuj się lekturą. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdystansować się od wszystkich problemów.