PAP: Masaż działa tak, jak leki…

Masaż działa tak, jak leki przeciwzapalne i ma wpływ na geny

Terapia masażem powoduje wyłączanie działania genów odpowiedzialnych za stany zapalne, a włączanie tych genów, które ułatwiają proces zdrowienia mięśni – tak wynika z najnowszego badania kanadyjskich uczonych z uniwersytetu McMaster.

Jak wynika z publikacji zamieszczonej w dzienniku „Science Translational Medicine”, wszystko zaczęło się od kontuzji, której doznał Mark Tarnopolsky (badacz zajmujący się neurometabolizmem), pracujący podczas wakacji w McMaster. W trakcie rehabilitacji korzystał również z masażu, który bardzo mu pomógł. Zaintrygowało go to tak bardzo, że postanowił wytropić mechanizm czyniący z masażu tak skuteczną metodę terapii.

„Choć znane są dowody, że masaż może zmniejszyć ból mięśniowy, kwestią nieznaną było to, w jaki sposób masaż wpływa na funkcjonowanie na poziomie komórkowym” – napisali autorzy badania.

W badaniach udział wzięło 11 młodych mężczyzn, skłonnych poświęcić się dla dobra nauki – mieli trenować na rowerze tak intensywnie, by efektem było zmęczenie i ból mięśni. Dziesięć minut po ostrym treningu pojawiał się masażysta, następnie przychodził po upływie kolejnych 2,5 godzin. Masował tylko jedną nogę każdego z ćwiczących. Badacze analizowali próbki tkanki mięśniowej, nie wiedząc jednak z której nogi pochodzą tkanki. Wiedział to tylko masażysta, dla zapewnienia obiektywizmu badań.

Naukowcy wiedzą, że ćwiczenia uaktywniają geny związane z procesami zapalnymi oraz odnowy tkanek. Zaskoczyły ich jednak genetyczne wyniki masażu. Otóż próbki tkanki z masowanych nóg miały aż o 30 proc. więcej PGC-1alpha – białka, które pomaga w budowie mitochondriów, czyli tych części komórek, które z żywności produkują energię. Z drugiej strony próbki z masowanych mięśni miały trzy razy mniej – niż te pochodzące z mięśni pozostawionych bez terapii – NfkB, który uaktywnia geny odpowiedzialne za stan zapalny – podsumowali w „Science Translational Medecine”. Sposób, w jaki na poziomie komórkowym oddziałuje masaż jest taki, jak leków przeciwzapalnych.

Co wynika również z badania, nie znaleziono żadnych dowodów na to, że masaż pomaga wyeliminować kwas mlekowy z mięśni, czyli zakwasy.

„Właściwie można mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko” – podsumował Tarnopolsky. „Na pewno będę częściej korzystał z masaży” – dodał.

Wg Internautów, to wyjątkowo nieciekawe wyniki badań z punktu widzenia firm farmaceutycznych, zarabiających duże pieniądze m.in. na lekach przeciwzapalnych.